Gå till innehåll

Alla på snö

Alla på snö
230201 Kungsberget Foto: ULF PALM

Arkivbild: Alla på Snö, Kungsberget, foto: Ulf Palm

IF Hagen i Skövde växer så det knakar – tack vare Alla på snö

Längdföreningen IF Hagen i Skövde, Västergötland, är ett utmärkt exempel på hur Alla på snö lyckats förena skola, anläggning och förening. För två år sedan hade föreningen ingen barn- och ungdomsverksamhet men i år kan de räkna in 50 barn bland medlemmarna.

– Alla på snö har gett oss energi och vilja att starta upp en barn- och ungdomsverksamhet och glädjande nog växer den så det knakar. Nu har vi äntligen en möjlighet att ta emot de barn som varit med i Alla på snö och som vill åka mer skidor, säger Hanna Nordlöf, ledare IF Hagen.

Satsningen har gjort att klubben har växt betydligt, de har nu 150 medlemmar varav 50 barn och 15 elitaktiva och det finns nu tio ledare för barnverksamheten, som är uppdelad i två grupper.

LÄS MER: Stort intresse för klubbens barnträningar Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

– Det är andra året som Alla på snö genomförs i Skövde och nu kan vi se att hårt arbete verkligen ger resultat. Det är fantastiskt att följa föreningens utveckling, från att inte ha haft någon barnverksamhet alls till i dag då det är många barn som väljer att bli medlemmar i föreningen, säger Katarina Fahlén, verksamhetsansvarig Alla på snö.

Nyligen fick cirka 300 barn möjlighet att vara med på ännu en Alla på snö-dag i Skövde. Föreningen hade i egen regi utbildat 25 gymnasieelever till Alla på snö-ledare för att hjälpa barnen under dagen.

– Alla på snö har även gett oss insikt i vilka bidrag som finns att söka och vi är så glada att vi har kunnat köpa både lekmaterial och skidutrustning, som våra medlemmar kan låna gratis. Vi hoppas så klart på att kunna utveckla barn- och ungdomsverksamheten ytterligare, avslutar Hanna Nordlöf, IF Hagen.

De senaste säsongerna har Alla på snö lagt större fokus på att få fler barn att också upptäcka att de kan fortsätta åka tillsammans med andra i någon av Svenska Skidförbundets många föreningar, som finns utspridda över hela landet. IF Hagen är ett strålande exempel på att det är möjligt när skola, kommunanläggning och förening samarbetar.

– Vi vill särskilt tacka Lotta Stigsdotter, destinationsutvecklare på Next Skövde som har samordnat Alla på snö i Skövde tillsammans med föreningen på ett föredömligt sätt, säger Fredrik Blank, konsulent Alla på snö.

Senast uppdaterad
2023-03-02
Publicerad
2023-03-01
Skribent
Katarina Fahlén
Kontaktperson
Katarina Fahlén
katarina.fahlen@skidor.com

UPPTÄCK MER

Alla på snö jubilerar – 15 år av snöglädje

Ett och ett halvt decennium har gått sedan Svenska Skidförbundets banb...

LÄS NYHETEN

Alla på snö – Bakom kulisserna med Erica Edman

Jullovet närmar sig med stormsteg och vi laddar för en jul fylld med m...

LÄS NYHETEN

Alla på snö välkomnar Swedbank

Det är med stor stolhet vi hälsar vår senaste samarbetspartner Swedban...

LÄS NYHETEN

Alla på snö firade höstlov med över 130 snowboardsugna barn

Alla på snö firade traditionsenligt höstlovet med snowboardåkning i Ku...

LÄS NYHETEN

Alla på snö – Bakom kulisserna med Mikael Björling

Snön har anlänt i vissa delar i landet och vintern är på intågande. Va...

LÄS NYHETEN

Alla på snö X Burton “Pass Along”

Nu lägger Alla på snö och Burton in en extra växel för att sprida snow...

LÄS NYHETEN

Alla på snö jubilerar – 15 år av snöglädje

Ett och ett halvt decennium har gått sedan Svenska Skidförbundets banb...

LÄS NYHETEN

Alla på snö – Bakom kulisserna med Erica Edman

Jullovet närmar sig med stormsteg och vi laddar för en jul fylld med m...

LÄS NYHETEN

Alla på snö välkomnar Swedbank

Det är med stor stolhet vi hälsar vår senaste samarbetspartner Swedban...

LÄS NYHETEN

Alla på snö firade höstlov med över 130 snowboardsugna barn

Alla på snö firade traditionsenligt höstlovet med snowboardåkning i Ku...

LÄS NYHETEN

Alla på snö – Bakom kulisserna med Mikael Björling

Snön har anlänt i vissa delar i landet och vintern är på intågande. Va...

LÄS NYHETEN

Alla på snö X Burton “Pass Along”

Nu lägger Alla på snö och Burton in en extra växel för att sprida snow...

LÄS NYHETEN

Succé när Alla på snö och "Unga ledare på snö" samlades på Bosön

Helgen den 13–15 oktober samlades Alla på snö tillsammans med flera av...

LÄS NYHETEN

Alla på snö – bakom kulisserna

Svenska Skidförbundets succéverksamhet Alla på snö sprider varje år sn...

LÄS NYHETEN

OBOS förlänger samarbetet med Alla på snö

Bostadsutvecklaren OBOS och Alla på snö fortsätter samarbetet under sä...

LÄS NYHETEN

Huvudpartners