Gå till innehåll

Alla på snö

Alla på snö
230201 Kungsberget Foto: ULF PALM

Arkivbild: Alla på Snö, Kungsberget, foto: Ulf Palm

IF Hagen i Skövde växer så det knakar – tack vare Alla på snö

Längdföreningen IF Hagen i Skövde, Västergötland, är ett utmärkt exempel på hur Alla på snö lyckats förena skola, anläggning och förening. För två år sedan hade föreningen ingen barn- och ungdomsverksamhet men i år kan de räkna in 50 barn bland medlemmarna.

– Alla på snö har gett oss energi och vilja att starta upp en barn- och ungdomsverksamhet och glädjande nog växer den så det knakar. Nu har vi äntligen en möjlighet att ta emot de barn som varit med i Alla på snö och som vill åka mer skidor, säger Hanna Nordlöf, ledare IF Hagen.

Satsningen har gjort att klubben har växt betydligt, de har nu 150 medlemmar varav 50 barn och 15 elitaktiva och det finns nu tio ledare för barnverksamheten, som är uppdelad i två grupper.

LÄS MER: Stort intresse för klubbens barnträningar Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

– Det är andra året som Alla på snö genomförs i Skövde och nu kan vi se att hårt arbete verkligen ger resultat. Det är fantastiskt att följa föreningens utveckling, från att inte ha haft någon barnverksamhet alls till i dag då det är många barn som väljer att bli medlemmar i föreningen, säger Katarina Fahlén, verksamhetsansvarig Alla på snö.

Nyligen fick cirka 300 barn möjlighet att vara med på ännu en Alla på snö-dag i Skövde. Föreningen hade i egen regi utbildat 25 gymnasieelever till Alla på snö-ledare för att hjälpa barnen under dagen.

– Alla på snö har även gett oss insikt i vilka bidrag som finns att söka och vi är så glada att vi har kunnat köpa både lekmaterial och skidutrustning, som våra medlemmar kan låna gratis. Vi hoppas så klart på att kunna utveckla barn- och ungdomsverksamheten ytterligare, avslutar Hanna Nordlöf, IF Hagen.

De senaste säsongerna har Alla på snö lagt större fokus på att få fler barn att också upptäcka att de kan fortsätta åka tillsammans med andra i någon av Svenska Skidförbundets många föreningar, som finns utspridda över hela landet. IF Hagen är ett strålande exempel på att det är möjligt när skola, kommunanläggning och förening samarbetar.

– Vi vill särskilt tacka Lotta Stigsdotter, destinationsutvecklare på Next Skövde som har samordnat Alla på snö i Skövde tillsammans med föreningen på ett föredömligt sätt, säger Fredrik Blank, konsulent Alla på snö.

Senast uppdaterad
2023-03-02
Publicerad
2023-03-01
Skribent
Katarina Fahlén
Kontaktperson
Katarina Fahlén
katarina.fahlen@skidor.com

UPPTÄCK MER

Alla på snö – bakom kulisserna

Svenska Skidförbundets succéverksamhet Alla på snö sprider varje år sn...

LÄS NYHETEN

OBOS förlänger samarbetet med Alla på snö

Bostadsutvecklaren OBOS och Alla på snö fortsätter samarbetet under sä...

LÄS NYHETEN

Alla på snö-säsongen är igång

Augusti betyder att Alla på-snö gänget, efter lite sommarledigt med ba...

LÄS NYHETEN

Elan förlänger samarbetet med Alla på snö 

Elan och Svenska Skidförbundets succésatsning Alla på snö kommer även ...

LÄS NYHETEN

Järfälla kommun bjuder samtliga fjärdeklassare på snöglädje

Det märks verkligen att det finns en stor vilja att öka mängden fysisk...

LÄS NYHETEN

Unga ledare på snö – för alla våra idrotter

Häng med på en inspirerande och händelserik helg för dig som är 15–25 ...

LÄS NYHETEN

Alla på snö – bakom kulisserna

Svenska Skidförbundets succéverksamhet Alla på snö sprider varje år sn...

LÄS NYHETEN

OBOS förlänger samarbetet med Alla på snö

Bostadsutvecklaren OBOS och Alla på snö fortsätter samarbetet under sä...

LÄS NYHETEN

Alla på snö-säsongen är igång

Augusti betyder att Alla på-snö gänget, efter lite sommarledigt med ba...

LÄS NYHETEN

Elan förlänger samarbetet med Alla på snö 

Elan och Svenska Skidförbundets succésatsning Alla på snö kommer även ...

LÄS NYHETEN

Järfälla kommun bjuder samtliga fjärdeklassare på snöglädje

Det märks verkligen att det finns en stor vilja att öka mängden fysisk...

LÄS NYHETEN

Unga ledare på snö – för alla våra idrotter

Häng med på en inspirerande och händelserik helg för dig som är 15–25 ...

LÄS NYHETEN

En magisk Alla på snö-säsong

När Alla på snö-säsongen 2022/2023 summeras kan vi räkna in 23 029 gla...

LÄS NYHETEN

Alla på snö välkomnar elever till Tandådalen

Svenska Skidförbundet välkomnar cirka 100 elever och ledare till SkiSt...

LÄS NYHETEN

Miljoner tack till Postkodlotteriet

Ett jättestort tack till alla lottköpare i Svenska Postkodlotteriet! S...

LÄS NYHETEN

Huvudpartners